רפואה סינית היא שיטת טיפול בת אלפי שנים המקדשת את יכולת הגוף לרפוי טבעי. רפואה סינית מסייעת למגוון רחב של מחלות ותסמינים, כגון: בעיות מחזור ופוריות, חיזוק המערכת החיסונית, בחילות בעקבות טיפולים כימותראפיים והיריון, טיפול בנשים לאחר לידה, כאבי פרקים, כאבי ראש, שיקום לאחר אירוע מוחי, כאבי גב ועוד.

הטיפול, על פי הרפואה הסינית, מבוצע בעזרת שלושה כלים מרכזיים:

  • דיקור המבוצע על ידי המטפל באמצעות מחטים דקות במיוחד.
  • צמחי מרפא מהם נרקחות פורמולות מיוחדות המבוססות על נוסחאות מסורתיות שנועדו לטיפול בבעיות נפוצות.
  • תזונה מתוך התייחסות לאורח החיים של המטופל ובהתאם לבעיות עליהן הוא מתלונן.

רפואה סינית דורשת תהליך המתחיל באבחון מעמיק, הכולל: תשאול המטופל לגבי אורח חיים שלו, אבחון הגוף, בדיקת דופק ולשון. תכנית הטיפול נבנית בהתאם לממצאי אבחון זה. רפואה הסינית הינה דרך חיים, ומטרתה להגיע לאיזון בין כל המערכות והאיברים , גוף ונפש. טיפולי רפואה סינית נעשים ע"י דיקור, תזונה, צמחים סיניים ותנועה.

כיצד מתבצעת האבחנה? כיצד מתבצע הטיפול?

1.      אקופונקטורה: דיקור בעזרת מחטים סיניות נמשך כ-20 דקות, בהן לא נדרש מהמטופל דבר, למעט רגיעה, התנתקות ממחשבות וטרדות היום-יום והתרכזות בתחושות הפנימיות. הדיקור נעשה בנקודות נבחרות על פני המרידיאנים , בהתאם לסוג הבעיה ואבחון המטפל.

2.      צמחים סיניים: השימוש בצמחים הסיניים מיועד לעודד איזון האיברים בגוף למען תפקוד אופטימאלי של כל מטופל. הצמחים נצרכים באופנים שונים, מיובשים, בצורת אבקה, תמציות או קפסולות. לכל צמח כמו המזון, יש את התועלת והתפקיד הייחודי לו. מומלץ(!) שילוב טיפול בצמחים עם דיקור, השילוב תורם לאפקטיביות של הטיפול באופן משמעותי ומקיף. הצמחים באישור משרד הבריאות.

3.      תזונה ואורח חיים: רפואה סינית שמה דגש מיוחד על אורח החיים של המטופל בכלל ותזונתו בפרט. לכל מטופל מותאמת התזונה המתאימה לו באופן אישי ע"י המטפל ובהתאם לאבחון הרפואי. רפואה סינית גורסת כי סוג מזון יש לא רק טעם משלו, אלא גם אנרגיה ייחודית והשפעה ייחודית על האדם. הבחנה מיוחדת נעשית בין מזונות חמים לקרים. לדוגמא, ישנם מקרים בהם יומלץ לאכול ארוחה חמה בצהרים ולא סלט למשל, על מנת שהקיבה לא תבזבז אנרגיה על חימום המזון. לעומת זאת, ישנם מקרים שדווקא מזון קר הוא המתאים להם ביותר. באופן זה לכל אדם מומלץ תפריט אישי לתזונה.

 

hands2 hands

 

 

במה הרפואה הסינית יכולה לעזור?

"יין" = חורף, "יאנג" = קיץ.

אורח החיים המודרני מפר לעיתים קרובות את האיזון בין היין ליאנג ולרפואה סינית יש יכולת מדהימה להחזיר את החוסר ואת האיזון בין השניים. חמשת האלמנטים: עץ , אש, אדמה, מתכת ומים, מסמלים את יחסי הכוחות בטבע אשר באים לידי ביטוי בעונות השנה, טעמים כיוונים ואברים בגוף. מעגל האלמנטים מסודר כך שכל אלמנט מזין את זה שבא אחריו, כך שהאיזון בניהם חשוב. איזון זה מסמל את האיזון הנדרש בגוף בין האברים השונים למען תפקוד יעיל והרמוני של הגוף.

חוסר איזון יכול לגרום למחלות, חולשה, עייפות וכו'. למשל, חולשה באלמנט האדמה יבוא לידי ביטוי בעייפות, חולשה, בעיות עיכול כאבי בטן ועוד. כל אלמנט אחראי לתפקוד שני איברים, העץ – כבד וכיס המרה, אש – לב והמעי הדק, אדמה – טחול וקיבה, מתכת – ריאות והמעי הגס, מים – כליות ושלפוחית השתן. המרדיאנים – בגוף האדם עוברת רשת מסועפת של קווי אנרגיה הנקראים מרדיאנים.

המרידיאנים הראשיים ממפים את נקודות הדיקור. המטפל בוחר את נקודות הדיקור עפ"י האבחון הרפואי, כאשר כל נקודת מקושרת לאיבר אחר בגוף ודיקור בה מטפל בחוסר איזון הגורם למחלה או הפרעה כלשהי. צ'י-Qi – אנרגיית החיים – זורם באיברים ובמרידיאנים. לצי' יש נטייה לחוסר איזון (עודף צ'י או חוסר צ'י) היכול לגרום לעייפות, ירידה במערכת החיסונית ועוד. על כן תפקיד חשוב לרפואה הסינית, והוא לדאוג לאיזון הצ'י וחיזוקו.

מאמרים בתחום

 

דוגמאות למכאובים ובעיות שונות שטופלו בקליניקה שלנו