פיברומיאלגיה היא תסמונת חדשה יחסית ברפואה, שקשה לאבחן אותה. בד"כ היא נקבעת על דרך השלילה של מחלות אחרות. המחלה משתייכת למשפחת "תסמונת העייפות הכרונית". מוגדרת כמחלה אוטואימונית והיא נגרמת עקב כשל של המערכת החיסונית.

את המחלה יאבחן ראומטולוג. סימפטומים למחלה הינם: בשלב ראשון -עייפות, בשלב שני- כאבי שרירים ואזורי חיבור העצמות, בשלב שלישי – דיכאון, חרדה.

זו תסמונת של כאבים מופשטים בכל הגוף, בדרגות חומרה שונות מאדם לאדם, רגישות יתר לקור, לחום, לאור, לריח, עם סף כאב מאד נמוך, ליקויי שינה חמורים, שינה לא איכותית, ובקיצור סבל מתמשך כאשר מצבי לחץ ודחק גורמים לעלייה ברמת הסבל ועד להשבתה מוחלטת בתפקוד.

קיימות תופעות כאלה ואחרות של רגישות יתר כך שהאדם הסובל נחשב בעיני הסביבה למפונק, עצלן פאסיבי ועוד כהנה וכהנה דימויים. סובל מחרדות מסוגים שונים ומתמודד עם פחדים שתוקפים אותו עקב רגישותו הרבה.

אדם הסובל מהתסמונת בד"כ בעל תכונות של פרפקציוניזם, אכפתי מאד, רגשן, לוקח ללב, נוטה לבכות, מתרגז בקלות, אוהב לרצות, אחראי ולוקח על עצמו כל דבר ברמה שחושב שמסוגל לעשות לבד הכול. מאד רגיש, אמפטי , חסר כוח סבל ועוד.

אדם זה עסוק רוב הזמן במציאת פתרונות למצבו , מחפש מרפא ומזור בכל דרך וכיוון, מרבה לבקר אצל רופאים שונים, מרבה לעשות בדיקות , לוקח תרופות שונות ומגוונות ונוכח לדעת שלא הביאו לו מרפא. מנסה שיטות אלטרנטיביות, טיפולים ותוספי מזון , לעיתים זוכה להקלה בתסמינים ולעיתים לא.

אדם בעל תסמונת פיברומיאלגיה נמנע מלעשות דברים שהוא מרגיש או יודע כבר שיגרמו לו לסבול. הוא עלול להגיע למצבי דיכאון עקב הסבל המתמשך וחוסר יכולתו לתפקד כאחד האדם. הכאב המתואר לעיתים קרובות ככאב מייסר ומלווה בתחושת נוקשות. כמו כן אפשר לייחס לפיברומיאלגיה גם כאבי פרקים, ירידה בזיכרון וכאבי ראש.

האם תסמונת פיברומיאלגיה ניתנת לטיפול וכיצד?

חשוב לקבל אבחון מקיף וירידה לפרטי התופעות ושורשיהן, חקרו את התופעה וקבלו את כל המידע הרלוונטי.

קבלו הדרכה ספציפית בנושאים כלהלן:

 • התמודדות והתנהלות בחיי היום יום
 • זיהוי מצבי לחץ ומיקוד על אמצעים להפחתת מתח ולחץ באופן מיידי ועצמאי
 • התמודדות עם כאב, ללא נטילת כדורים
 • הדרכה במדיטציה ודמיון מודרך להרפיה
 • הכוונה לביצוע ספורט מתון והסבר
 • הכוונה לתזונה נכונה
 • הכוונה לקבלת תמיכה לשיתוף בני המשפחה
 • הכוונה לאמצעי עזר כגון: ספרות מקצועית, אינטרנט, רופאים, עמותת אס"ף
 • טיפים לעזרה עצמית
 • הכוונה והעלאת המודעות לקבלת תמיכת רופאים מקצועיים
 • הכוונה לעו"ד, ביטוח לאומי ועוד

את ההדרכה המפורטת למעלה ניתן לקבל אצל טלאור סלע אשר בעצמה אובחנה כחולה בפיברומיאלגיה, היא מלווה ומדריכה חולי פיברומיאלגיה כיצד להתגבר על הרגשות המשתקים של אשמה ותחושת חוסר אונים, כעס וחרדה, דיכאון ואבל, בדידות וניתוק. היא מקיימת מפגשים אישיים המשפרים את התחושה הכללית ומקלים על ההתמודדות מתוך לימוד דרכים חדשות להתייחס לבעיות ולמצוא להן פתרון.

האפשרות לדבר על לחצים וקשיים עם אדם שחווה, התנסה, סבל ומצא את הדרך לריפוי עצמי מעוררים תקוה באדם שמגיע לייעוץ. הוא מקבל תחושה שמבינים אותו, חשים כמוהו ומדברים באותה שפה. זה מחזק את האדם הסובל שמרגיש לעיתים קרובות חסר סיכוי במלחמה אבודה מראש. הוא מקבל ידע רב והשראה לשיפור המצב הקיים ומכאן נפתח לו פתח להחלמה וריפוי.

המפגשים האישיים מיועדים לאנשים הרוצים לקחת אחריות בחייהם, מאמינים שאפשר לצאת ממצב הסבל והכאבים ומוכנים לצאת לדרך חדשה לשיפור איכות חייהם, באמצעים טבעיים ובאופן עצמאי לחלוטין.

טלאור סלע עובדת יחד עם האדם במספר מצומצם של מפגשים אישיים, במטרה להקנות לו שיטה מהירה וכלים לטיפול עצמי של "עשה ואל תעשה" במצבים שונים, כשתסמיני המחלה תוקפים אותו על מנת למזער את התופעות וללמוד התנהלות נכונה בחיי היומיום.

החזירו לעצמכם את הכוח לנהל את חייכם כפי שתמיד חלמתם!

שילוב טיפולים ברפואה משלימה לחולי פיברומיאלגיה

הרפואה הקונבנציאלית מציעה תרופות נוגדות דלקות, נוגדות כאב ולעיתים אף תרופות לדיכוי המערכת החיסונית. לעומתה הרפואה המשלימה תפעל למען איזון המערכת החיסונית וחיזוק.

הרפואה הסינית פועלת להקלה על הסימפטומים ע"י שיכוך הכאב, חיזוק אנרגטי בעזרת צמחים, תזונה, דיקור. הקלה על סימפטומים נלווים של פיברומאלגיה כגון: מערכת העיכול , מגרנות, נשימה, התקררויות תכופות, כאבים, דיכאון. הרפואה הסינית ע"י דיקור יכולה לחזק את כל הנ"ל ובכך משפרת את איכות החיים של החולה.