פריצת דיסק הנה פציעת מאמץ הנגרמת לדיסק בין חוליות בעמוד השדרה. לדיסקים אשר נמצאים בין חוליות עמוד השדרה יש אספקת דם יחסית דלילה ולכן הם תלויים בזרימה של הנוזלים של המפרק כדי לספק לדיסק את מה שנחוץ לו. אם המפרקים בין חוליות עמוד השדרה מאבדים את התנועה התקינה והפעולה של שאיבה שמתבצעת על הדיסק עצמו – נפסקת, בריאותו של הדיסק עצמו – נפגעת.

 

כמו ספוג רטוב – הדיסק הבריא הוא גמיש. ספוג יבש הוא קשה ונוקשה ויכול להיסדק בקלות. בצורה זו מתחילות רבות מבעיות הדיסקים. בגלל הדרך שבה הדיסקים מחוברים לחוליות מעל ומתחת, הדיסק לא יכול "לצאת" או "להחליק" ממקומו אבל טראומה ופציעה בעמוד השדרה יכולה לגרום לדיסקים לבלוט או לפרוץ ולגרום לכאב רב וליצור לחץ על עמוד השדרה ועל שורשי העצב ולהפריע לתפקודם התקין.

 

הגישה הכירופרקטית לבעיות של פריצת דיסק היא לאפשר תנועה תקינה ומנח נכון של החוליות והמפרקים הבין חולייתיים, מעבר לכך שהלחץ על הדיסק יורד, תפקוד טוב יותר של עמוד השדרה מפחית את הדלקת כך שהתהליך האיטי של ההחלמה של הרקמות מסביב לדיסק יתחיל. למרות שלא ניתן להבטיח תוצאות, מטופלים רבים מדווחים על שיפור ניכר ונמנעו מניתוחים או תרופות על ידי בחירה בטיפול הכירופרקטי השמרני.

 

נכתב ע"י ד"ר אייל ברגר כירופרקטור מומחה עמוד שדרה, ובטיפול בנשים וילדים