תרבות המזרח, בשונה מהתרבות המערבית, מתייחסת אל החיים כאל מסלול שנע במעגליות, להבדיל מהתרבות המערבית אשר תופסת את החיים כנעים על קו לינארי. תנועת החיים המעגלית הינה תנועה של זרימה וחזרה, כמו היום שהופך ללילה, שהופך ליום. עונות השנה שחוזרות על עצמן, וכך גם מערכת הגוף הנשית ומחזור הדם שבה.

 

וסת האישה

כמו כל דבר בחיים, על פי הרפואה הסינית, גם הוסת הנשית חוזרת על עצמה לאורך כל תקופת הפוריות. הוסת שבאה לידי ביטוי בדימום חודשי מופיעה בצורה שונה אצל כל אישה, וגם ההתייחסות אליה משתנה בין אישה לאישה.

הווסת הינה למעשה ביטוי למצב האנרגטי בו שרויה האישה, כאשר זה מושפע באופן ישיר מאורח חייה. אורח החיים כולל את הרגלי התזונה, מצב נפשי ורגשי, פעילות גופנית, שימוש בתרופות הורמונליות שונות דוגמת גלולות למניעת הריון וכיו"ב.

הווסת החודשית יכולה להעיד רבות על מצבה של האישה, ובשונה מהגבר, אישה זקוקה לתמיכה מורחבת יותר מהגבר. אבחון הוסת לרבות כמויות דימום, אורך הוסת, הופעתם של קרישי דם, כאבים, כמות הדימום ועוד, כל הפרמטרים הללו יכולים לסייע באופן משמעותי בקביעת האבחון והתאמת הטיפול לכל אישה.

חשוב לציין שבעוד שהרפואה המערבית פותרת בעיות רבות בעזרת מתן גלולות למניעת הריון, הרי שבפועל, סך הטיפולים הינו רחב ומגוון ביותר. מאחר והפוריות מושפעת באופן ישיר מאיכות, תזמון ואורך זמן הוסת, הרי שחשוב להקפיד על מחזור סדיר ויציב.

 

נשים אשר סובלות מבעיות שונות הקשורות בוסת החודשית שלה יכולה להיעזר במגוון העשיר של הטיפולים השונים אותם יש לרפואה הסינית להציע. הרפואה הסינית מטפלת במגוון רחב של בעיות שונות הקשורות ב:

  • חוסר סדירות הוסת החודשית
  • כאבים עזים בזמן הוסת
  • תסמונות קדם וסתיות הכוללות שינויי מצב רוח, עצבנות, מיגרנות, כאבי גב ובטן ועוד
  • אי סדירות בביוץ
  • שחלות פוליצסטיות
  • בעיות גיל המעבר
  • הרחם על פי הרפואה הסינית

הרחם אשר מדומה לקערה הינו בעל קשר ישיר עם הכבד, הטחול, הלב והכבד. הטחול שלנו אחראי על ההתמרה מהמזון והפקה של ג'י, הכליות שולחות ללב אנרגיה טהורה. הלב סופג אנרגיה גם מהכליות וגם מהטחול והוא מעביר דם אל הרחם. כמות הדם במהלך ווסת החודשית מעידה על עוצמתה של האנרגיה של הכליות, הטחול והלב.

מחזור האישה אורך בין עשרים ושמונה לשלושים וחמישה ימים והוא נחלק לארבעה חלקים, כאשר שבעת הימים הראשונים אלה הם הוסת, בשבעת הימים שלאחר מכן הרחם מתמלא בדם ובאנרגיית יין. ביום הארבע עשרה הרחם מלא באנרגית יין וצ'י והוא מוכן לקבלת הזרע, כלומר יום הביוץ. הימים שלאחר מכן אלה הם הימים שלפני קבלת הוסת.

צמחי מרפא, תזונה נכונה, דיקור ותוספי מזון יוכלו לשפר, לסייע ולהסדיר בעיות שונות במחזור החודשי של האישה.

מאת: איזבל עטיה כהן מטפלת מוסמכת ברפואה סינית – דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים ותוספי תזונה. מטפלת בשיאצו מתמחה בנשים, פריון היריון ולידה