הרפואה הסינית היא חלק מהרפואה המוכרת בשם: רפואה משלימה או רפואה משולבת (אינטגרטיבית). קיימות שיטות טיפול מסוימות ברפואה הלא ממסדית המסתייגות משיתופי פעולה ושילובים בין גישות רפואיות שונות. דחיות אילו מנומקות בשל הטיעונים הבאים:

 • שילוב טיפול במקביל עלול להטעות את המטפל שאמור להחליט על המשך הטיפול בהתאם לתגובות המטופל.
 • כל רפואה או שיטת טיפול אחרת נחשבת לנחותה ומטפלת בסימפטום ולא בשורש הבעיה.

יצוין כי גישות אילו אינן מעוגנות במבחן המחקר הרפואי אך נוטות להתנגד גם לשימוש ברפואה הקונבנציונלית, למעט במקרי חירום.

רפואה סינית מאפשרת שילוב עם עולם הרפואה הקונבנציונאלית ועם שיטות טיפול מקובלות נוספות כגון כירופרקטיקה. מדובר בתחום טיפולי נרחב הכולל דיקור במחטים סיניות, צמחי מרפא, תזונה, המלצות לאורח חיים נכון וכמובן, שיטות טיפול במגע כמו שיאצו וטווינה.

כירופרקטיקה ושיאצו / טווינה שונות במספר תחומים:

 • פילוסופיה רפואית: רפואת המזרח מתבססת על קיומם של מרידיאנים שהם ערוצי אנרגיה החוצים את גופינו. הכירופרקטיקה מתבססת יותר על הידע האנטומי המודרני ועל ביומכאניקה.
 • תחומי הטיפול: רפואת המזרח מתייחסת בעיקר לבעיות פנימיות ולבעיות נפש (למשל בעיות במערכת העיכול, הפרעות שינה, דיכאון וכו') אך גם לבעיות אורתופדיות ונוירולוגיות כגון בעיות גב / שלד וכאבי או שיקום לאחר נזק מוחי. הכירופרקטיקה מתמקדת בעיקר בבעיות לאורך עמוד השדרה, בעיות יציבה פציעות ספורט, בעיות צוואריות או כל בעיה בשרירים ובשלד. עם זאת, חשוב לציין שהכירופרקטיקה עשויה להועיל גם במגוון בעיות פנימיות מכאבי ראש, דלקות אוזניים, אסטמה בעיות בקיבה ועוד.
 • אזורי טיפול: רפואת המזרח נוטה לטפל בכל הגוף. הכירופרקטיקה נוטה להתמקד באזורי הבעיה.
 • משך הטיפול: טיפול מגע בשיאצו טווינה יכול להימשך כשעה. טיפולי הכירופרקטיקה נוטים להיות קצרים וממוקדים יותר.
 • הכשרה: הכשרת מטפל ברפואה סינית נמשכת כארבע שנות לימוד. הכשרת מטפל בכירופרקטיקה נמשכת שבע שנות לימוד וכוללת לימודי קדם רפואה ממוסדים בארה"ב. לימודי כירופרקטיקה אינם נופלים מהתהליך העובר על מי שלומד רפואה רגילה.

יצוין כי במרפאות, קופות חולים ובתי חולים שונים בארץ התקיים ומתקיים שילוב בין תחומים שונים של הרפואה הסינית והכירופרקטיקה. למשל שילוב של דיקור, תזונה, מגע או צמחים במקביל לטיפול כירופרקטי. דווקא בגלל השוני, השילוב בין שתי הגישות יכול לתרום למטופל במספר מישורים:

 • מגע וכירופרקטיקה: שילוב זה נפוץ ומקובל. מרפאות כירופרקטיות שונות מעסיקות מטפלים שהתמקצעו בשיאצו וטווינה כאחד. במרפאה זו, זוכה כל מטופל לטיפול במגע על פי רפואת המזרח ורק בעקבותיו הוא מקבל טיפול כירופרקטי. הטיפול במגע נמשך פחות זמן מהמקובל (15-30 דקות) ומכין את המטופל למצב רפוי, נינוח ובשל לכיוונון של הכירופרקט. כך, לא רק נחסך זמן בהכנת המטופל לכיוונון אלא הוא גם יוצא רפוי, מרוצה ועם מוטיבציה גבוהה יותר להמשיך בטיפולים עד להישג הנדרש.
 • דיקור וכירופרקטיקה: שילוב זה שונה מעט מהשילוב הקודם משום שההמלצה כאן היא להקדים את הכירופרקטיקה לדיקור. הדיקור יכול להחיש ריפוי תהליכי דלקת, לשקם נזקים עצביים או להרפות שרירים, אך יעילותו תהיה מרובה יותר אם המטופל יזכה לתיקון מקדים. על פי הרפואה הסינית, לאחר כיוונון מתאים, הצ'י, כלומר האנרגיה בגוף, זורמת יותר טוב במרידיאנים וחסימות אנרגטיות נפתחות. זהו מצב המשפר את יעילות ומהירות תוצאות הטיפול באקופונקטורה.
 • תזונה, צמחים וכירופרקטיקה: מטופלים רבים מגיעים עם מגוון משולב של בעיות. למשל אסטמה עם כאבי גב עליון, בעיות עיכול ויציבה לא נכונה, בעיות עור, מפרקים וצוואר. טיפול פנימי במקביל לטיפול הכירופרקטי יכול לשפר את המצב הכללי של המטופל. כמו כן, הטיפול בתזונה וצמחים יכול לשפר את איכות השינה, מה שמועיל באופן כללי למטופל ומשפר גם את יכולת הגוף להשיב עצמו לאיזון לאחר הטיפול הכירופרקטי.
 • המלצות לאורח חיים נכון: הן הכירופרקט והן המטפל הסיני נוהגים לתת תרגילים והמלצות לאורח חיים בריא. שילוב הידע המזרחי והמערבי באמצעות מי שעמד בלימודי רפואה משלימה מקיפים עשוי להתאים למטופל את ההמלצות הראויות לו ביותר, בתחום תזונה, פעילות גופנית, תרגילי נשימה, דמיון מודרך, שימוש בחשיבה חיובית וכל תחום שעשוי להביא למטופל לא רק פיתרון לבעיה שבשלה הופיע אלא גם למגוון תחומים אחרים הקשורים לאיכות החיים שלו.

אנו רואים כי מרפאה משולבת או שיתוף פעולה בין מטפלים וגישות טיפול שונות עשויה לתת מענה למטופל, לא רק בשל תלונתו העיקרית (סיבת הפניה) אלא גם בספקטרום נרחב של בעיות רפואיות הנוגעות לאיכות החיים שלו.

מאת ד"ר ניר עמיר: מיסד ומנהל אקדמי במכללת תמורות, מנהל המרפאה המשלימה לילדים בוולפסון.

 למעבר לאתר מכללת תמורות לחצו כאן