החוליה החזקה

מה הקשר בין דלקות אזנים לחוליות הצוואר? איך טיפול בעמוד השדרה עשוי לרפא כאבי ראש? הכירופרקט ד"ר ברגר מילאנג ילאנג באבן יהודה מסביראחרי שנה בלימודי רפואה באוניברסיטה העברית בירושלים הבין ד"ר אייל ברגר כי לא זה מה שהוא רוצה לעשות. " הבנתי שאני לא רוצה לחלק כדורים ולרשום תרופות" הוא מסביר, "חיפשתי משהו אחר, רציתי לטפל באנשים ובקשיים שלהם ולא בסימפטומים". תוך זמן קצר הוא נרשם ללימודים בית הספר לכירופרקטיקה בטורונטו, 7 שנים אחר כך הוא שב ארצה עם תואר הדוקטור והמון תשוקה למקצוע. בראיון שאנו עורכים בסלון המרווח שהוסב לחדר ההמתנה של ילאנג ילאנג הוא מתאר בקצרה את תוכנית הלימודים באוניברסיטה הקנדית. "במסלול שנמשך 7 שנים רוכשים תואר ראשון בביולוגיה אחריו ממשיכים ל-4 שנים של לימודי כירופרקטיקה".

מהי כירופרקטיקה?

"זו שיטה לאבחון וטיפל בבעיות שמקורן בעמוד השדרה. ייחודה הוא בכך שאת הריפוי אני עושה בעזרת עבודת הידיים וללא זריקות וניתוחים".

מדוע ההתמקדות בעמוד השדרה?

"עמוד השדרה מאוד חשוב משום שבו עובר הקשר בין המוח לחלקים האחרים בגוף. למעשה זה כבל התקשורת שלנו. חוסר איזון בעמוד השדרה ובחוליות עלול לגרום לכאב מקומי אך גם להקרין על אזורים מרוחקים. למעשה הרבה מאוד כאבים נובעים מעמוד השדרה בלי שנתן דעתנו לכך".

איך השיטה עובדת?

" המטרה היא לאתר הפרעות שגורמות לכאב, ובטכניקות מיוחדות לאזן את עמוד השדרה, ולאפשר לגוף לרפא את הבעיה. אנו מבינים כי כאב אינו הבעיה אלא תוצאה של הבעיה. זהו איתות של הגוף על כך שיש בעיה. במקום לקחת אקמול שאולי יקהה את הכאב, אך לא יפתור את המקור לכאב, הכירופרקט מחפש את המקור. הריפוי לא רק יקל על הכאב, אלא ימנע את הישנותו".

כדי להמחיש את ההסבר ד"ר ברגר מציג לי דוגמה מפתיעה. "מעטים יודעים כי המקור לחלק מכאבי הראש הוא עמוד השדרה. למשל לחץ בחוליות העליונות של הצוואר לוחץ על העצבים שמגיעים לחלק החיצוני של הראש. ברור שבמקרה כזה אקמול לא יפתור את הבעיה".

ד"ר ברגר: "תתפלא. אתן לך דוגמה לטיפול בתופעה שאולי הכי מטרידה הורים – דלקות אוזניים. יש צינורית שנקראת Eustachian tube, היא מנקזת נוזלים מהאוזן הפנימית לגרון. לחץ בחוליות c1 ו-c2 עלול לפגום בניקוז ולגרום לדלקות חוזרות. לילדים יש יותר דלקות אוזניים כי שיפוע הצינורית אצלם פחות תלול מאשר אצל מבוגר, לכן היא חייבת להיות פתוחה. תופעה דומה מתרחשת גם במערכת הנשימה, כאשר יש עליה לחץ".

איך אתה מטפל בזה?

"אני מאבחן את מצבו של הילד, אם הבעיה נובעת מהחוליות אני פותר אותה. למשל, אם החוליות לא יושבות במקום הנכון אני מחזיר אותן למקומן ומפחית את הלחץ".

לקראת סיום הראיון ד"ר ברגר מסביר כי טיפוליו מומלצים גם למי שעוסק בתדירות גובהה בספורט. לא בכדי הוא עבד תקופה ארוכה עם רקדני בית הספר למחול של תלמה ילין.

למי עוד מומלץ להגיע אלייך?

" כפי שראית מגוון התופעות שמושפעות מעמוד השדרה ענק. למעשה כל בן אדם שיש לו עמוד שדרה יפיק תועלת מהטיפול".