אנדומטריום היא למעשה רקמה אשר מצויה בתוך הרחם, כאשר אנדומטריוזיס זהו מצב בו הרקמה הזו גדלה מחוץ לרחם ומתפתחת באזורים חיצוניים לו כמו החצוצרה, השחלות, פי הטבעת, שלפוחית השתם ועוד. הרקמה הזו רגישה לשינויים הורמונליים, הן כשהיא בתוך הרחם והן כשהיא מחוצה לו והיא עלולה לגרום לדימומים, ציסטות ועוד. התופעה פוגעת בכעשרה אחוזים מכלל הנשים, ובאה לידי ביטוי בכאבים חדים, דימום ארוך באופן מיוחד בזמן הוסת, כאבים בזמן קיום יחסי מין, בעיות פוריות ועוד.

הרפואה המערבית

הרפואה המערבית מבצעת אבחונים בדרך כלל בעזרת הלפרוסקופיה שמטרתו לזהות רקמות וציסטות. כיום לא קיים טיפול נקודתי עבור תופעת האנדומטריוזיס, ולרפואה יש להציע רק טיפולים לסימפטומים של התופעה בלבד- תרופתי, כירורגי או הורמונלי, בהתאם למצבה של האישה ולגילה.

 

הרפואה הסינית

תופעת האנדומטריוזיס מזוהה עם הרפואה המערבית בלבד, ובעוד שברפואה הסינית לא קיים מושג או אובחנה תופעה כזו, הרי שהרפואה הסינית מטפלת מזה אלפי שנים בבעיות שונות הקשורות במחוזר החודשי של האישה לרבות כאבים, דלקות, בעיות פוריות ועוד.

ברפואה הסינית כל אישה נבחנת באופן פרטני, והטיפול שמותאם לה, מותאם לה באופן אישי בהתאם לאבון שלה.

אבחון על פי הרפואה הסינית

האבחון ברפואה הסינית נעשה בצורה מאוד מוקפדת, מדוייקת ואישית. הוא מתחיל בתשאול והתבוננות של הרופא במטופלת, בדיקה של הלשון, השרירים, צבע העור וריחות. הלשון יכולה לתת השקפה לגבי אנרגיות הגוף. זהו המקום לציין כי הרפואה הסינית נשענת על אבחונים חיצוניים מתוך הבנה שחלקים שונים שלנו מעידים על התרחשויות פנימיות באיברים הפנימיים באנרגיה ועוד, ולכן הבדיקות אינן פולשניות כלל.

 

אנרגיות

צ'י – צ'י הוא הכוח המניע. זוהי אנרגיית החיים הזורמת בכל הגוף ומתייחסת אל הרגש והרוח, היא משפיעה על המצב הבריאותי של האדם. הצ'י נחלק לכמה סוגים של אנרגיה, זו שאנו מקבלים בתורשה גנטית וזו שאנו מקבלים מהמזון. בעוד שהראשונה אינה ניתנת לשינוי, הרי שאת סוג האנרגיה השניה אנו יכולים לפתח ולהעשיר באמצעות מזון, תרגולים שונים ועוד. בגוף שלנו יש מרכזי אנרגיה אשר נקראים מרידיאנים, הצ'י נע ביניהם, והדם, נוזל החיים זורם בהם.

 

התורה הסינית נשענת על תאוריית 5 האלמנטים ויין והיאנג-

חמשת האלמנטים הם למעשה הקשר בין חמש זוגות איברים פנימיים המופעלים על ידי ה יין ויאנג, – עץ,אש,מים ,אדמה,ומתכת.

 

יין ויאנג – שני הפכים בלתי נפרדים. היין שמייצג את האנרגיה הנשית- אנרגיה קרה, היאנג- הגברית, החמה והפעילה. איזון בין הכוחות מביא לבריאות, בעוד שחוסר איזון למחלות ותחושת עייפות וחולשה.

 

טיפול על פי הרפואה הסינית

הטיפול ברפואה הסינית מושתת על שלושה עקרונות אשר חייבים לפעול יחדיו, והינם תלויים אחד בשני- תזונה, דיקור וצמחי מרפא.

 

צמחי מרפא

כוללים צמחי מרפא רבים ,מינרלים ומן החי . הצמחים מגיעים בפורמולה אשר נרקחת על ידי הרופא בהתאמה למטופלת, ניתן לשתות אותם בכדורים או במרקחת. מרירות הפורמולה מעידה על איכותה.

 

דיקור סיני

החדרה של מחטים אל המרידיאנים לצורך הזרמה ומעברי אנרגיה. המחטים נשארות כעשרים דקות ואין מכאיבות כלל.

 

תוספי מזון

למרות שההמלצה היא לצרוך את כל הויטמינים והמינרלים להם אנו זקוקים הישר מין הטבע, הרי שהרכבי המזון אותו אנו צורכים כיום אינם מספיקים ולעיתים אף מזיקים מאוד. על פי הרפואה הסינית מומלץ לצרוך ויטמין B אשר פועלים על הכבד ועל היין, ויטמין C מזרים את הצ'י, סידן פועל כתכשיר הרגעה ועוד.

 

תזונה ואורך חיים

חשוב להקפיד על פעילות גופנית, הפחתה של רמות המתח, איזון האמוציות והקפדה על תזונה מאוזנת ובריאה. התזונה מהווה טיפול בפני עצמו, מתוך הנחה שהמזון שאנו צורכים הוא התרופה לכל התחלואות לשנו. מומלץ לאכול מזון מבושל, ולהקפיד על שילוב של מזונות שונים בהתאם לאנרגיות המיוחסות לכל מזון.

 

מומלץ להימנע ממזונות כמו סוכרים אשר גורמים לפגיעה במחזור האישה, פוגעים בטחול, יוצרים בעיות עיקול, דלקות ועוד. מומלץ להימנע ממזונות קרים, פירות הדר, מוצרי חלב, צריכת אלכוהול ועישון סיגריות. מומלץ להימנע גם משתיית קפה.

 

מזונות שניתן ומומלץ לאכול אלה הם מזונות כמו L דגנים, קטניות ,ירקות כתומים , דגים, ביצים, אוכל מבושל ועוד.

 

פעילות גופנית

הרפואה הסינית מעודדת פעילות גופנית מתונה לצורך מניעת מחלות ואיזון אנרגטי בגוף. הצ'י והדם מושפעים באופן ישיר מפעילות, ולכן אסור שיהיה חוסר או עודף ממנה. מומלץ להתעמל יום כן יום לא, הפעילות מחזקת איברים פנימיים ומשחררת לחץ. בזמן הוסת מומלץ לנוח, להימנע מפעילות גופנית וכך גם מקיום יחסי מין.

 

מתח

התרבות בה אנו חיים מלחיצה במיוחד, והפחתה של רמות המתח היא למעשה חלק בלתי נפרד מהטיפול באנדומטריוזיס. הפחתת מתח מתחילה בשינוי בהרגלי חיים, הפחתת שעות העבודה, טיפול במערכות יחסים, ניהול חיי חברה פעילים, הרפיה כמו יוגה או מדיטציה, תרגילי נשימה שמסייעים לחילוף חומרים , הקפדה על שעות שינה ועוד.

 

תחזית

הרפואה הסינית מתייחסת לאנדומטריוזיס כמו לכל בעיות מחזור אחרות, כאשר הטיפול אורך פרק זמן שבין שלושה חודשים לחצי שנה, כשבחודש השלישי ישנה ירידה חדה בתסמינים.

 

הטיפול של הרפואה הסינית נמצא כיעיל ומסייע באופן משמעותי לנשים רבות אשר מתמסרות לטיפול ומבצעות אותו בצורה מוקפדת.

 

מאת: איזבל עטיה כהן מטפלת מוסמכת ברפואה סינית – דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים ותוספי תזונה. מטפלת בשיאצו מתמחה בנשים, פריון היריון ולידה