הרפואה הסינית, אשר נכתבת כבר למעלה מ- 5000 שנים עומדת על כמה עקרונות מרכזיים לחיים מאוזנים, בריאים וארוכים. העקרונות עליהם נשענת הרפואה הסינית כוללים כמה עקרונות ביניהם תזונה, דיקור, עשבי מרפא, פעילות גופנית, אנרגיות ועוד.

הרפואה הסינית עוסקת רבות באנרגיה, שינויים וזרימה של אנרגיה. הגוף מורכב משלושה מקורות אנרגייה מרכזיים, כאשר הראשון הינו yuan qi, אנרגיה מולדת המועברת אלינו דרך הורינו, זו אנרגיה שניתן רק לשמר, ולא ניתן לחזק אותה. האנרגיה הזו משפיעה על תוחלת ואיכות החיים שלנו. שתי האנרגיות הנוספות ניתנות לחיזוק ושיפור. הראשונה היא אנרגיית האוויר, Zhong qi, אותה ניתן לחזק באמצעות תרגול טאי צ'י. האנרגיה השנייה הניתנת לחיזוק היא אנרגיית ה Gu qi, ומקורה במזונות אותם אנו צורכים.

התזונה הסינית

התזונה הסינית מתבססת על תיאורית היין והיאנג ועל 5 האלמנטים הנשענים על 5 זוגות של איברים ויחסי הגומלין ביניהם. לתזונה, ברפואה הסינית, יש טמפרטורה ואנרגיות ולכן היא עומדת בקו ישר על התיאוריה ו5 האלמנטים. כאשר מדברים על הטמפרטורה של המזון לא מדובר בטמפרטורה בה מוגש האוכל, אם כי באנרגיה שלו אשר ניתנת לשינוי על ידי בישול. מומלץ לאכול אוכל מבושל, וזאת משום שהקיבה שמחממת את האוכל תוכל לחסוך אנרגיות בתהליך, אם כבר תקבל אותו מחומם. טמפרטורה קרה מחלישה את מערכת העיקול והקיבה, ולכן לא מומלץ לצרוך אותה לאורך זמן רב מדיי.

יין ויאנג

יין ויאנג הינם מושגים יחסיים של החיים, הטבע והאדם. היאנג הוא האנרגיה האקטיבית והחיובית, כאשר היין היא אנרגיה איטית ופאסיבית. היין והיאנג הינם הפכים בלתי נפרדים ומשלימים למעשה את מעגל החיים עליו מתבססת התורה הסינית.

המזון שלנו נחלק גם הוא לאנרגיות של ייו ויאנג כאשר מזון ייני יהיה בדרך כלל מלוח או מר, בעוד שהיאנגי יהיה חם מתוק וחריף.

5 האלמנטים

קיימים 5 אלמנטים, הלו הם: עץ, אש ,אדמה, מתכת, מים. כל אלמנט מתאפיין על ידי אלמנטים כמו אנרגיה, עונה, איבר פנימי וטעם, והאלמנטים מחוברים באופן מעגלי אחד לשני , תוך תמיכה הדדית . העץ עוזר ליצור אש, שיוצרת אדמה, שיוצרת מתכת שעוזת ליצור מים, אשר משקים את העץ.

מאפיינים של 5 האלמנטים מסוכמים לפי הטבלה הבאה:

אלמנט עץ אש אדמה מתכת מים
איבר כבד (יין)
כיס מרה
לב ( יין)
מעי דק
טחול (יין)
קיבה
ריאות (יין) מעי גס כליות (יין)
שלפוחית השתן
טעם חמוץ מר מתוק חריף מלוח
טמפרטורה קרה קרה חמימה חמה קרה
כיוון אנרגתי פנימה כלפי מטה פנימה החוצה מטה
עונת השנה אביב קיץ סוף הקיץ סתיו חורף

מזונות קרים אלה הם מזונות כמו מוצרי חלב, מלפפונים, אבטיח ,פירות הדר,סלרי, פיטריות ,חצילים ,דלעת ועוד.

מזונות חמים אלה הם מזונות הבשר, מזונות מטוגנים, קפה, שום מזונות חריפים ועוד.

ישנם גם מזונות ניטרליים כמו סויה, עדשים, בטטה, תפוחי אדמה, קולורבי, גזר, ענבים ועוד.

חשוב לציין שהמזון אותו אנו צורכים היום הוא ברובו מזון מעובד ומתועש אשר עובר התערבות גנטית, מה שאומר שאין מדובר בצורתו הטבעית, ולכן מומלץ להקפיד על צריכה של מזון אורגני.

מוצרי חלב, אגוזים, ממתקים וג'אנק פוד יוצרים את תופעת הליחה אשר מעודדת היווצרות של אלרגיות, אסטמה, בעיות במחזור הנשי ועוד.

עלינו להיצמד לטבע, כפי שעשו אבותינו, ולהתאים את המזונות לעונות השנה, כך בקיץ, כשחום הגוף עולה, יש לצנן אותו עם מזונות קרים כמו יקרות, פירות עונתיים ועוד. בחורף עלינו לצייד את הגוף במזונות מחממים כמו בשר, מרקים, אגוזים וזרעים.

להבדיל מהדעה הרווחת ברפואה המערבית, צום אינו מומלץ וזאת משום שהוא פוגע במערכת העיכול ובזרימת האנרגיה.

חשוב להקפיד על צריכה של בשר טרי נטול אנטיביוטיקה וסטרואידים, צריכה של ביצים, עוף ודגים המחזקים את מערכת החיסון ומסייעים למצבים של חולשה ועייפות.

ירידה במשקל

הרפואה הסינית מתייחסת להשמנה כאל חוסר איזון אנרגטי בגוף, כאשר האיזון שב אל הגוף, הוא מאבד מהמשקל העודף באופן עצמאי, ולכן הרפואה הסינית אינה מטפלת במשקל עודף באופן ישיר אשר הינו למעשה תסמין של חוסר איזון, אלה דואגת להשיב את האיזון למטופל.

דיקור סיני היא אחת מהשיטות הנפוצות ביותר להשבת האיזון לגופו של המטופל. באמצעות התחברות אל נקודות האנרגיה, המחטים למעשה מחזקים את האנרגיה החיונית ומייצרים זרימה שעוזרת לטפל בכל האיברים הפנימיים, כאשר ברגע שמגיע האיזון ההרזיה נעשית באופן טבעי וללא מאמץ. במסגרת השבת האיזון יש לדאוג גם לתזונה, ולהבדיל מהרפואה המערבית, אין הנחייה לשמור על דיאטה או לספור קלוריות, אלא לאכול בצורה מבוקרת מזונות בריאים ונחוצים, ולהימנע ממזונות רעים. מזונות מומלצים לצריכה אלה הם מזונות כמו ירקות טריים או מאודים, דגים, ביצים, קטניות, עוף ודגנים. מומלץ להימנע ממוצרי חלב ומזון מעובד. חשוב מאוד להקפיד על פעילות גופנית מתונה אך קבועה ולהקפיד על ניקוי רעלים מהגוף.

מאת: איזבל עטיה כהן מטפלת מוסמכת ברפואה סינית – דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים ותוספי תזונה, מטפלת בשיאצו מתמחה בנשים, פריון היריון ולידה